VRF چیست ؟
VRF مخفف عبارت  “Variable Redrigrant Flow” به معنای "جریان متغییر مبرد" یکی از پیشرفته ترین سیستم های تهویه مطبوع است که با عملکرد مشابه اسپلیت دیواری سرمایش و گرمایش ساختمان را تامین میکند. این سیستم از تعدادی یونیت خارجی و داخلی تشکیل میشودکه از طریق لوله های مسی حاوی مبرد، به یکدیگر مرتبط شده اند.
یونیت های خارجی  یا کندانسینگ یونیت، در محیط آزاد(خارج از فضای ساختمان مانند پشت بام) قرار می گیرد.یونیت داخلی یا هوارسان هم که می تواند مدل های مختلفی داشته باشد(دیواری، کاستی و...)  متناسب با هر یک از فضاهای داخلی ساختمان،انتخاب و نصب میشود.
به طور کلی از مزایای سیستم VRF میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1-امکان کنترل دمای هر محیط به صورت مستقل:
به عنوان مثال در یک واحد مسکونی امکان تنظیم دمای متفاوت برای هر یک از اتاق ها وجود دارد.
2-مصرف برق کمتر در مقایسه با سیستم های تهویه مطبوع پیشین مانند اسپلیت دیواری
3-اشغال کمتر فضای خارجی ساختمان (مانند پشت بام) به دلیل کمتر بودن تعداد یونیت خارجی زیرا برخلاف اسپلیت دیواری یا داکت اسپلیت نیازی نیست که به ازای هر یونیت داخلی یک یونیت خارجی داشته باشیم و هر یونیت خارجی به تنهایی میتواند چند یونیت داخلی را پشتیبانی کند.
VRF ضمن برخورداری از نکات مثبت مذکور ویژگی های منحصر به فردی دارد که موجب تمایز این برند در بازار جهانی شده است.
در ادامه به عنوان نمونه به چند مورد اشاره میشود.
نسل جدیدVRF با پشت سر گذاشتن 3 دوره ارتقا کیفی پیشرفت چشمگیری داشته و عملکرد مناسبی را در کلاس های آب و هوایی T1 و T3 از خود نشان داده است.ظرفیت های 11 گانه پایه در یونیت های خارجی از 8 تا 36 اسب بخار را شامل میشوند. هر یونیت خارجی به تنهایی میتواند 80 یونیت داخلی را پشتیبانی کند.با این وجود امکان داشتن هر گونه ترکیب 2تایی، 3تایی و 4 تایی یونیت های خارجی (ظرفیت های پایه) وجود دارد که در این صورت می توان گفت نسل فعلی VRF ظرفیت 8 تا 144 اسب بخار در بر میگیرد.
علاوه بر گستره قابل توجه ظرفیت، یونیت (های) خارجی، تنوع مدل یونیت های داخلی(کاستی،دیواری،کانالی،کابین دار سقفی،زمینی و همچنین یونیت داخلی هوای تازه) باعث شده تا VRF ، پاسخگوی نیازهای مختلف کاربران باشد.

ویژگی ها


کارایی بالا و مصرف بهینه انرژی در نسل جدید VRF ، یونیت های کاملا اینورتر DC، از تجهیزاتی مانند هیت اکسچنجر کارآمد،کمپرسور معتبر،شیر انبساط الکترونیکی بسیار دقیق و... برخوردار هستند که نتیجه آن افزایش مقدار شاخص IPLV و رسیدن به عدد 10 شده است. IPLV مخفف Integrated part load value است که به مقدار بار جزئی یکپارچه با هدف متعادل کردن راندمان بار دستگاه بنا بر «نیاز» و «مصرف کاربران» اشاره دارد. از آنجا که این نیاز و مصرف، با توجه به «زمان» (ساعات خاص از شبانه‌روز، روزهای خاص در طول هفته، و بنا بر فصل‌های متفاوت) متغیر خواهد بود، این تطبیق‌پذیری موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.
کمپرسور اسکرال اینورتر DC:
استفاده از کمپرسورهای اسکرال اینورتر DC از برندهای مطرح جهان، موجب شده تا سیستم VRF از نظر مصرف بهینه انرژی و تامین آسایش مصرف کنندگان قابل اطمینان باشد.
طراحی C شکل هیت اکسچنجر با راندمان بالا:
سطح کندانسور با داشتن 2 هیت اکسچنجر C شکل 6 درصد افزایش یافته است. این طراحی جدید تبادل حرارت را تا 10 درصد افزایش میدهد که بهبود راندمان به ویژه در شرایط فشار کار زیاد، چشمگیر بوده است
خود تنظیمی دمای اواپراتور و کندانسور:
بر اساس دمای تنظیم شده دستگاه به طور دقیق جریان مبرد را کنترل کرده و مطابق با آن، دمای اواپراتورو کندانسور تطبیق پیدا میکند. این امر موجب کاهش نوسان دمای محیط خواهد شد که آسایش بیشتر برای استفاده کنندگان را به دنبال دارد.
حفظ حالت آماده به کار با مصرف تنها 1 وات انرژی:
وقتی نیاز به تامین سرما یا گرما وجود نداشته باشد یونیت های داخلی با کاهش یا قطع انرژی یونیت(های) خارجی، دستگاه را با مصرف 1 وات انرژی در حالت "آماده به کار" نگه میدارند که نتیجه آن کم مصرف بودن دستگاه و کاهش مصرف برق خواهد بود.
عملکرد غبار زدایی خودکار:
فن آوری عملکرد معکوس فن DC موجب تمیز شدن هیت اکسچنجر داخلی و غبارزدایی دستگاه میشود.این امر بهبود تبادل حرارت و افزایش طول عمر دستگاه را به دنبال خواهد داشت.VRF با برخورداری از این قابلیت حتی در شرایط آب و هوایی نا مساعد (پرگرد و غبار و طوفانی) نیز عملکرد مناسبی دارد.آسایش بیشتر
به منظور تضمین بهترین هوادهی و عملکرد همراه با کمترین صدا،کلیه تجهیزات و قطعات بهینه سازی شده اند:
*بدنه یونیت های خارجی با ضمانت مناسب
*کاهش صدای جریان مبرد
*فناوری کاهش صدای ساب کولینگ
*استفاده از بست های فلزی محکم همراه با لاستیک در لوله کشی
*تیغع مارپیچی سه بعدی برای فن خارجی
*طراحی بدنه با شبکه توری جدید،با افزایش حجم هوا و کاهش صدا و لرزش
*طراحی بهینه فن با استفاده از تحلیل های پیشرفته CFD،FEM و...
*موتور فن آلومینیومی با تبدیل فرکانس پیوسته و عملکرد پایدار
*کمپرسور پیشرفته جدید با صدا و ارزش کمتر
*عایق 12 لایه کتان جهت عایق بندی کمپرسور
*استفاده از کاهنده پیشرفته صدا (jet silencer)
عملکرد سکوت شبانه
سیستم کنترلی یونیت خارجی به طور خودکار دوره های زمانی مربوط به بالاترین دمای محیط را ثبت میکند و بر اساس آن بعد از 8 ساعت روی حالت بی صدا تنظیم میشود.بعد از گذشت 10 ساعت کارکرد با کمترین صدای ممکن دستگاه به حالت اولیه خود برمیگردد.زمان شروع و پایان حالت بی صدا توسط استفاده کنندگان قابل تنظیم است.
 
بازدید : 1076
27 فروردين 1402 ساعت 04:57 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری